Podstawy pracy z modułem Comarch ERP Optima Księga Handlowa

5.5 Bezpośrednie zapisy księgowe

Dziennik to chronologiczne ujęcie zdarzeń, jakie nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym, tj. zgodnie z sekwencyjną rejestracją operacji księgowych, dzień po dniu. Zbiory tych danych mają dostarczyć sprawdzianu kompletności ujęcia w księgach rachunkowych operacji dokonanych w każdym kolejnym miesiącu i w sposób ciągły - w każdym roku obrotowym.

Lista zapisów księgowych pozwala użytkownikowi programu Comarch ERP Optima na dodawanie nowych zapisów księgowych, jak również na przeglądanie już istniejących.

Wszystkie zapisy księgowe w programie Comarch ERP Optima będą grupowane w dziennikach cząstkowych, które składają się na księgę główną. Każdy dziennik może być przeglądany za pomocą listy dziennej, miesięcznej czy rocznej. Poza dziennikami cząstkowymi możliwe jest przeglądanie całej księgi, zawartości wszystkich dzienników.

Zapisy mogą być dodawane do bufora lub od razu jako zatwierdzone. Użytkownik musi jednak pamiętać o tym, że tylko w przypadku zapisów dodawanych do bufora można je dowolnie modyfikować. W przypadku zapisów zatwierdzonych zmiana ich wartości jest możliwa tylko przez storno zapisu.

W celu zachowania numeracji chronologicznej w księdze głównej oraz braku funkcji renumeracji zapisów zatwierdzonych (ograniczenie to wynika z nienaruszalności numeru dziennika dla zapisów zatwierdzonych zgodnie z Ustawą o rachunkowości) należy pamiętać o tym, że nie można wprowadzić zapisu z datą wcześniejszą od ostatniego zapisu na czysto (zatwierdzonego).

Kolejne zapisy księgowe do dziennika można wprowadzać ręcznie (przedstawione to jest m.in. w poniższym filmie). Istnieje także możliwość generowania zapisów z ewidencji pomocniczych za pomocą wzorców księgowań. Księgowaniu schematem podlegają m.in. faktury z rejestrów VAT i modułu Faktury, dokumenty kasowe oraz bankowe z modułu Kasa/Bank, listy płac z modułu Płace i Kadry.

Zapis bezpośredni do Dziennika »