Podstawy pracy z modułem Comarch ERP Optima Księga Podatkowa

Strona 3 z 3

1.3.4 Księgowość: rodzaje deklaracji, typ działalności oraz parametry modułu księgowego

Parametry modułu księgowego

Rodzaj księgowości – określa rodzaj księgowości prowadzonej przez podatnika: ewidencja ryczałtowa, księga podatkowa lub księgowość kontowa.

Numeracja rejestrów VAT / zapisów księgowych ciągła w roku – określa sposób numeracji zapisów w rejestrach VAT i zapisów w księdze podatkowej lub ewidencji ryczałtowej. Jeśli parametr jest wyłączony, wówczas w ramach każdego miesiąca zapisy są numerowane począwszy od Lp=1. jeśli parametr jest włączony – zapisy są numerowane narastająco w ramach całego roku.

Generowanie faktur wewnętrznych w rejestrach VAT – umożliwia tworzenie faktur wewnętrznych dla faktur przeniesionych z modułu faktury lub zaimportowanych poprzez Pracę Rozproszoną.


Pobieraj rodzaj z kategorii towaru/usługi przy przenoszeniu do Rejestru VAT – określa jak jest ustalany rodzaj zakupu/sprzedaży na pozycjach dokumentu przesłanego do Rejestru VAT z modułu Faktury. Jeżeli parametr jest włączony – sprawdzany jest rodzaj ustawiony na pozycji dokumentu w module Faktury i na jego podstawie przenoszony jest rodzaj na dokument do Rejestru VAT. Jeśli parametr jest wyłączony, wówczas podczas przenoszenia dokumentów z modułu Faktury do Rejestru VAT rodzaj na pozycjach dokumentu pobierany jest z cennika dla faktur sprzedaży, a z kategorii dla faktur zakupu.


Płatność VAT w PLN na fakturach krajowych w walucie – dla dokumentów krajowych wystawionych w walucie obcej umożliwia wykazanie kwoty VAT transakcji w walucie PLN i kwoty netto w walucie dokumentu.


Przenoszenie numeru własnego do identyfikatora księgowego – wybranie tej opcji powoduje, że podczas księgowania dokumentów z modułu Faktury (z wyjątkiem Paragonów) do rejestrów VAT nadawany jest identyfikator księgowy odpowiadający numerowi własnemu dokumentu z modułu Faktury.


Definiowalny schemat numeracji ID księgowego – określa sposób numeracji identyfikatora księgowego. Jeżeli parametr jest włączony – Użytkownik ma możliwość zdefiniowania własnego schematu numeracji ID księgowego. Jeśli parametr jest wyłączony, wówczas stosowany jest domyślny schemat numeracji ID mający człony nr/rok/nazwa rejestru (dziennika). Data obok parametru informuje od kiedy program używa definiowalnego schematu numeracji ID księgowego. Jeśli zaznaczony jest ten parametr oraz „Przenoszenie numeru własnego do identyfikatora księgowego" to nadrzędny jest parametr o Przenoszeniu numeru własnego do identyfikatora księgowego.

Zbiorcze księgowania rejestrów sprzedaży VAT – określa sposób księgowania rejestrów sprzedaży do ewidencji księgowej (księga przychodów lub ryczałt). Jeśli parametr jest aktywny, wówczas w trakcie księgowania sprzedaży tworzony jest jeden zbiorczy zapis księgowy.

Księgowanie składek ZUS do KP w następnym miesiącu w dniu - standardowo do KP księgowane są wszystkie koszty związane z wypłatą. Księgowanie to zapisane jest pod jedną datą. W celu oddzielnego księgowania wypłat i związanych z nią składek ZUS należy zaznaczyć parametr i podać dzień księgowania. W takim przypadku będzie to najczęściej dzień przekazania składek do ZUS.

Księgowanie dokumentów z datą – określa datę zapisu księgowego, dla zapisów księgowanych z ewidencji pomocniczych: bieżącą, wystawienia, operacji lub zapisu.

  • Data bieżąca – oznacza, że dokumenty będą księgowane z datą bieżącą ustawioną w menu Narzędzia –> Data bieżąca.
  • Data operacji dla faktur sprzedaży oznacza datę sprzedaży, dla faktur zakupu – datę zakupu.
  • Data zapisu dla faktur sprzedaży oznacza datę wystawienia, dla faktur zakupu – datę wpływu.
  • Przychody: Operacji / Koszty: Wystawienia oznacza, że faktury sprzedaży oraz dokumenty przychodowe będą księgowane z datą sprzedaży/operacji a faktury zakupu oraz dokumenty kosztowe z datą wystawienia.

 

 

« wstecz | Strona 3 z 3 | dalej »