Międzynarodowy obrót gospodarczy przy wykorzystaniu programu Comarch ERP Optima.

Strona 1 z 4

6.3 Nabycie wewnątrzwspólnotowe

W przypadku sprowadzania towarów z krajów UE funkcjonuje pojęcie nabycia wewnątrzunijnego. W odniesieniu do krajów UE nie obowiązuje sporządzanie dokumentów SAD. W zamian podatnik musi sporządzić parę dokumentów: Fakturę Wewnętrzną Sprzedaży i Fakturę Wewnętrzną Zakupu.

Faktura wewnętrzna służy do rejestrowania wartości towarów z uwzględnieniem prawidłowej kwoty VAT, w celu odnotowania jej w Rejestrach VAT. Obowiązek naliczania VAT spoczywa na samym podatniku. Tworzenie faktur wewnętrznych zostało przedstawione w punktach 6.3.2 oraz 6.3.3.

Faktury Zakupu dotyczące nabycia wewnątrzunijnego wprowadzane są z poziomu listy Faktur Zakupu. Zasady wprowadzania takich faktur są podobne jak w przypadku innych dokumentów walutowych:

  • status kontrahenta, którego dotyczy faktura powinien być ustawiony na wewnątrzunijny
  • stawka VAT dla towarów jest automatycznie zmieniana na 0%

Dokument FZ powinien być zarejestrowany w systemie zgodnie z otrzymaną Fakturą Zakupu. Jeśli istnieje konieczność rejestracji kosztów dodatkowych związanych z nabyciem towaru, które stanowią podstawę do opodatkowania (np. ubezpieczenie, transport dostawcy, koszty prowizji czy koszty opakowania) to mogą zostać one wprowadzone odrębnym dokumentem: korektą graniczną FZKG. Należy przy tym pamiętać, że na dokumencie FZKG dotyczącym nabycia wewnątrzunijnego nie jest naliczany podatek VAT. Podatek naliczany jest dopiero po utworzeniu Faktury Wewnętrznej Sprzedaży. Tworzenie korekty granicznej zostało przedstawione w punkcie 6.3.1.

« wstecz | Strona 1 z 4 | dalej »